Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rower i ja

Bądź bezpieczny na rowerze

Kask to podstawa.

Światła i widoczny ubiór.

Odblaski na sakwach.

 • Lake

  Jeżdżę na rowerze

  01-06-2022

  Jeżdżę na rowerze, dużo jeżdżę (ok. 7000 km w roku), chociaż dużo, to pojęcie względne w porównaniu z zawodowcami którym do pięt nie dorastam. Nie jestem zawodowcem, a mówiąc dużo, mam na myśli prawie codziennie, w czasie sprzyjających warunków atmosferycznych i czasu wolnego od pracy zawodowej. To moja jedna z pasji. Cudowna, pachnąca przyroda, wysiłek wkładany w pokonywanie setek kilometrów po drogach i bezdrożach, sam na sam ze sobą, ze swoimi myślami, odpoczynek od codzienności, relaks fizyczny i psychiczny, to mnie pociąga kiedy siadam na siodełko rowerowe i jadę przed siebie. Nie jeżdżę dla rekordów, dla ścigania się, ale tylko i wyłącznie dla zdrowia i przyjemności. Dlatego nie biorę udziału w konkursach typu: zrobiłem Pomorze w 5 dni, przejechałem wschód Polski w tydzień, czy objechałem dookoła nasz kraj w 20 dni. Mogę jechać wzdłuż Pomorza 5 dni, ale również dwa tygodnie. Po prostu siadam na rower i jadę tyle ile mi się chce, zwiedzam co chcę, zatrzymuję się ile razy chcę, bo czas dla mnie nie ma znaczenia. Chociaż muszę przyznać się, że czasami planuję noclegi i wtedy muszę tam dojechać. 

  Turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Kiedy w minionym roku przemierzałem szlaki rowerowe, drogi i bezdroża naszej cudownej ojczyzny spotykałem wielu ludzi, którzy myślą tak jak ja i samotnie lub w grupie pokonywali kilometry obcując z pięknem natury i walcząc z własnymi niedoskonałościami. To wspaniałe, że taka forma spędzania wolnego czasu jest coraz bardziej popularna w Polsce, i że rowerowe szlaki są już naprawdę zatłoczone.

  W rodzinie nie jestem sam w swojej pasji. Ostatnio staram się mocno, aby moja małżonka połknęła tego samego bakcyla. Chyba się powoli udaje. Mocno nad tym pracuję.

  Jeżdżę też z młodzieżą szkolną. Udało mi się zebrać kilkanaście osób w szkole, gdzie pracuję, i już kilka razy byliśmy na dwutygodniowych rajdach rowerowych po Polsce. Odbyliśmy również kilka wojaży po Opolszczyźnie. Chcą jeszcze. To dobrze.

  Zapraszam na wybrane relację z moich wędrówek. 

 • Lake

  Rowerem po świecie

  01-06-2022

  Od setek lat człowiek jeździ na rowerze. Również dziesiątki lat temu wybrał ten pojazd do zwiedzania świata. Polacy też należą do grona wybitnych turystów zdobywających najdalsze zakątki świata na dwóch kółkach. Polubiliśmy jazdę rowerem nie tylko podczas wakacyjnych i weekendowych okresów, ale ostatnimi latami czytamy o wyprawach całorocznych, wieloletnich lub zimowych. Szukamy wyczynów, szukamy osiągnięć. Sprzyja temu coraz lepsza infrastruktura rowerowa oraz coraz bardziej atrakcyjne szlaki rowerowe w naszym kraju, pozwalające połknąć bakcyla turysty rowerowego. Chociaż jeszcze dużo wody w naszych polskich rzekach upłynie, nim nasza infrastruktura rowerowa osiągnie poziom widziany np. u zachodnich sąsiadów, to i tak coraz więcej z nas stawia na atrakcyjny wypoczynek i zwiedzanie kraju i świata z perspektywy jednośladu. Nie odstaję od większości. Od wielu lat przemierzam Polskę wzdłuż i szerz, przemierzam szlaki Europy, ciesząc się przeżyciami jakie daje mi bliskie spotkanie z naturą i kulturą innych krajów. 

  Każdy kilometr opisany poniżej przejechałem osobiści, wylewając pot na podjazdach, moknąc w trasie, walcząc z wiejącym w twarz wiatrem, a przy tym oczywiście odwiedzając niesamowite miejsca i podziwiając piękno świata. Gdzie jechać na rower z sakwami? Jakie trasy rowerowe w Europie polecasz? Które szlaki rowerowe wybrać na wakacje z rowerem? To częste pytania jakie sobie zadaje każdy, kto zwiedził rowerem kilka szlaków Polski i myśli o dalszych wyprawach. Punktów docelowych, tras na wyprawy jest mnóstwo i nie wiem czy ktoś jest w stanie do końca swoich dni zwiedzić świat. Zawsze jednak warto zasiąść na siodełku jednośladu i ruszyć przed siebie na kilka godzin, kilka dni, tygodni czy miesięcy. Co zobaczysz, co przeżyjesz jest tylko twoje i nieocenione.

  Prezentuję swoje wielodniowe wyjazdy po Europie. Zachęcam do ich powielania. Warto.

Rowerowe szaleństwo

Rowerem po Polsce

Rowerem po świecie

 • W centrum Brukseli

 • W centrum Paryża

 • Irun w Hiszpanii

 • Santiago de Compostella

 • Na Islandii

 • Koło podbiegunowe - Finlandia

ŻYCIE 


& przygoda


Życie albo jest śmiałą przygodą, albo niczym. Należy podróżować, by się czegoś nauczyć, gdyż nic tak nie rozwija inteligencji jak podróżowanie. Podróżowanie uczy skromności. Widzisz, jak niewiele miejsca zajmujesz w świecie.

Podróżować to żyć.

& wolność